Hosgeldiniz Mesajı Temmuz 2019

Temmuz 2019

Güney Afrika Büyükelçiliğinin websitesine hoşgeldiniz.

Nelson Mandela doğum ayı - Her günü Mandela Günü yapın: 67 dakikanızı yardıma muhtaç kişilere destek olarak geçirin

Güney Afrika Temmuz ayında ilk Cumhurbaskanı Nelson Mandela'nın doğum gününü kutlar. 18 Temmuz tarihi "Uluslararası Nelson Mandela Günü" olarak ilan edilmiştir ve tüm ay boyunca Güney Afrika vatandaşları Nelson Mandela'nın hayatını kutlama sansını bulurlar. Bu tarih, herkesin bireysel güclerinin tanıyıp farkına varması ve etraflarındaki dünyayı değiştirmek için kendi imzalarını bırakmak adına eyleme geçme açısından öneml bir fırsattır.

Olumlu değişimler için yapılan küresel bir hareket küçük eylemler ile başar. Her bir kişinin davranışı, olumlu değişim yönünde bir güç oluşturur. Özellikle farkındalık yaratma ve Mandela'nın önem verdiği değerler olan bilinçlendirme, adaletsizlikle mücadelede ihtiyacı olan insanlara yardım etme, uzlaşma ve barış sağlama konusunda bir güç oluşturur.

Ahlaki Yenilenme ayı

Temmuz’da ayrıca Ahlaki Yenilenme Hareketi'nin girişimiyle başlatılan Ahlaki Yenilenme ayı kutlanmaktadır.

Ahlaki Yenilenme insanları pozitif değerlere sahip topluluklar oluşturma amacı gitmektedir ve sevecen bir toplum inşa etmek için insanların kendini adamasını barışçıl ve zengin bir toplum yaratmayı hedeflemektedir.

Uluslararası Nelson Mandela Günü

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nun oybirliği ile “Nelson Mandela Uluslararası Günü”  18 Temmuz 2009 tarihinde Nelson Mandela'nın doğum günün tanınması ile başlatıldı.

Nelson Mandela tarafından bu tarihten bir yıl önce, bir sonraki nesile yapılan bir çağrı olan “liderlik yükünü dünyanın sosyal adaletsizlikleri ele alır ve artık bu sizin elinizde” sözleri, Mandela Günü için ilham kaynağı oldu

Mandela günü, Madiba’nın hayatı ve mirasının kutlanmasının ötesinde, onun bütün hayatını onurlandırmak ve dünyayı daha iyiye değiştirmek için yapılan küresel bir harekettir.

Güney Afrika Büyükelçiliği olarak 67 dakika boyunca mülteciler için yiyecek hazırlayarak Nelson Mandela’nın hayatını onurlandırmak için 18 Temmuz günü çalışacağız. Elçiliğimiz Ankara Mülteci Yemek Destek Grubu ile işbirliği yaparak Uluslararası Nelson Mandela Gününü kutlamaktadır. İlgilenen ve bağışta bulunmak isteyen kişiler Elçiliğimiz ile temasa geçebilirler.

Büyükelçi P I Malefane
Güney Afrika Büyükelçiliği Ankara, Türkiye

Contact Us


SOUTH AFRICAN EMBASSY

Kırkonaklar Mahallesi 298.Cadde No: 4 / D

Çankaya 06610 Ankara Türkiye

Emergency Number Consular Services: +90 (537) 912 58 07

Telephone: +90 (312)  405 68 61

Visa Section: + 90 ( 312) 405 68 71

Fax: +90 (312) 446 64 34

E-Mail: general.ankara@dirco.gov.za

 

MAP