HOŞGELDİNİZ MESAJI - Nisan 2020

Değerli Arkadaşlar,

Güney Afrika Büyükelçiliğinin internet sitesine hoşgeldiniz. Bildiğiniz gibi Güney Afrika Ulusal Corona Komuta Konseyi 26 Mart Perşembe gece yarısından itibaren 16 Nisan Perşembe gece yarısına kadar geçerli olmak üzere, 21 gün boyunca ülke çapında bir tecrit uygulamaya karar verdi.

Bu enfeksiyondan milyonlarca Güney Afrikalıyı kurtarmak ve yüz binlerce insanın hayatlarını kurtarmak için belirleyici bir ölçüdür. 26 Mart-16 Nisan tarihleri arasında uygulanan 21 gün Bildirgesi küresel bir salgın olan Covid19'un yayılmasını durdurur.

Başkan Cyril Ramaphosa'nın belirtildiği gibi bu salgın hiçbir coğrafi veya bölgesel sınır tanımıyor, hem genç hem de yaşlı insana bulaşıyor, hem gelişmiş hemde gelişmekte olan ülkeler de giderek artıyor. Başkan hepimizin COVİD-19'a karşı, insanlarımızın hayatlarını koruma çabalarımız için birlik olma çağrısında bulundu. Güney Afrikalılar olarak bu krize karşı güç, esneklik, empati göstererek ve sadece kendimizi düşünmeden birlik olarak yüzleşmeliyiz.

Doğrudan ve Büyükelçilik düzeyinde, virüs Elçiliği etkisiz kılarak boşalmasına ve görevlerini yerine getirmesine engel oluyor. Bununla birlikte, Konsolosluk hizmetleri kesinlikle acil durumlarda sağlanacaktır. Tüm ulusların vatandaşlarının, Türkiye içinde veya başka bir yerde mahsur kalan Güney Afrika vatandaşları da dahil olmak üzere, sakin kaldıklarını, sosyal mesafe kurallarını, ve yüksek hijyen standartlarını mümkün oldukça sağladıklarını umuyorum.

Bu zaman genellikle Paskalya dönemi olarak insanların ibadet mekanlarına ya da evlerine seyahat amaçlı döndükleri tarihlerdi. Ne yazık ki her türlü ulaşım gerekli olduğu için engellenmiştir. Tüm vatandaşların virüsün yayılmasını azaltmak için COVİD-19 ile ilgili yönetmeliklere uygun olarak hareket ettiğini ümit ediyoruz. Ayrıca öğrencilerin hala akademik taahhütleri yerine getirebildiğini ve çocukların hala favori Paskalya yumurta veya marshmallowların keyfini çıkardığını umuyoruz.

Endişe ve yalnızlık hissedilen bu süre boyunca, birçok vatandaşın kendi ülkelerine seyahat etmek istekleri için Hükümetlerin ve Konsoloslukların müdahalesini beklemeleri anlaşılabilir bir durumdur. Hükümetimizin dünyanın farklı yerlerindeki vatandaşlarını ülkesine iade veya tahliyesini sağlamak çok kolay değildir ama bunun yanında Hükümetimiz ve Büyükelçiliğimiz vatandaşlarını önemsemektedir.Bu konuda daha fazla bilgi mevcut olduğunda paylaşılacaktır.

Virüsün vatandaşlar ve ekonomi üzerindeki etkilerini en aza indirgemek üzere Banka gibi özel şirketler ve vatandaşlar tarafından Hükümet ile ortak olarak çeşitli şekillerde yapılan olumlu yardımları gördüğümüz için mutluyuz.

Güney Afrika daha önce birçok zorlukların üstesinden geldi ve bu da Güney Afrika'nın aşacağı zorluklardan biri olacaktır.

Bu ayın önemli olaylarını aşağıda bulabilirsiniz;

Özgürlük Ayı
Güney Afrika bu yıl özgürlük ve demokrasiye geçişinin 26. yılını kutlamaktadır. Ayrıca Özgürlük Ay'ı kutlamaları bizim toplum olarak bu süre boyunca nasıl geliştiğimizi ve karşılaştığımız zorluklar karşısında nasıl dönüştüğümüzü de yansıtan bir fırsattır. Özgürlük Ay'ı, Nelson Mandela'nın Başkan seçildiği 27 Nisan 1994 tarihindeki apartheid dönemi sonrası ırkçı olmayan ilk demokratik seçimlerinde kutlamasıdır.

Mayın Bilinci ve Mayın Eylem Yardım Günü
4 Nisan Uluslararası Mayın Bilinci ve Mayın Eylem Yardım Günü olarak görülmektedir.

Uluslararası Dünya Toprak Ana Günü
Uluslararası Dünya Toprak Ana Günü 22 Nisan tarihinde Dünya ve ekosistemlerin bize yaşam ve yaşatmayı hatırlatması için kutlanır.

Dünya Kitap ve Telif Hakları Günü
Dünya Kitap ve Telif Hakları Günü 23 Nisan tarihinde kitap okumayı teşvik etmek ve kitap okumaktan keyif almayı hatırlatan bir kutlamadır.

Dünya Fikri Mülkiyet Günü
Dünya Fikri Mülkiyet Günü her yıl 26 Nisan tarihinde hatırlanmaktadır.

Özgürlük Günü
Özgürlük Günü, Güney Afrika'da 27 Nisan 1994 tarihinde yapılan ilk demokratik seçimlerin anılma tarihidir.

Ankara'daki Güney Afrika Büyükelçiliği olark sizlere evde kalmanızı ve ailenizi korumak için gerekli önlemleri uygulamanızı öneririz. Birlikte tüm vatandaşların yaşamlarını, sağlık ve refahlarını korumak her zamankinden daha önemlidir. Bizler corona salgının yayılmasını durdurmak için gerekli tedbirleri almak için uğraşırken, hükümetlerimizde temel haklar, sağlık hizmetlerine erişimi sağlamak, gıda ve diğer konularda özellikle savunmasız olanları korumaya kararlıdır.

Tshepo Ranamane
Güney Afrika Büyükelçiliği Ankara, Türkiye

 

Contact Us


SOUTH AFRICAN EMBASSY

Filistin Sokak No: 27 GOP 06700 Ankara Turkey

Telephone: +90 (312)  405 68 61

Visa Section: + 90 ( 312) 405 68 71

Fax: +90 (312) 446 64 34

E-Mail: general.ankara@dirco.gov.za

Emergency Number Consular Services: +90 (537) 912 58 07

MAP